utgaver

    ︎
    ︎
    ︎
    ︎
    ︎ Konferanse



Bergen Assembly


Instagram / Facebook / Twitter

AKKREDITERING

Mark

Om

NO / EN


        Bergen Assembly er en fleksibel modell for kunstproduksjon som leder frem til offentlige arrangementer i Bergen hvert tredje år. Hver treårssyklus ledes av en eller flere convenere som står fritt til å utforme og organisere prosjektet slik de ønsker, og kan derfor ha helt ulik karakter fra gang til gang.

        Bergen Assembly ble etablert i etterkant av Bergen Biennial Conference, som fant sted i 2009 som svar på Bergen kommunes forslag om å etablere en internasjonal biennale for samtidskunst. Konferansen, der internasjonale kuratorer, kunstnere og akademikere diskuterte spørsmålet «To biennial or not to biennial?», resulterte i The Biennial Reader (Hatje Cantz/Bergen Kunsthall, 2010) – til dags dato den mest omfattende publikasjonen om biennalers og periodiske utstillinger og arrangementers historie og praksis i et globalt perspektiv.

        Den første utgaven av Bergen Assembly, Monday Begins on Saturday, ble arrangert i 2013 med Ekaterina Degot og David Riff som convenere og var utformet som en fortelling som utfoldet seg via en rekke utstillingssteder. Den andre utgaven ble arrangert i 2016, ledet av kunstneren og komponisten Tarek Atoui, forsker- og kuratorkollektivet freethought, og utstillingsplatformen PRAXES. Hver av disse laget sitt eget, uavhengige prosjekt. Siste utgave, Actually, the Dead Are Not Dead, ble arrangert i 2019, ledet av  Iris Dressler og Hans D. Christ i samarbeid med en arbeidsgruppe bestående av ti kunstnere, kuratorer, skribenter og politiske aktivister. De utforsket nye ideer om hva vi legger i begrepet «politisk forsamling». Neste utgave av Bergen Assembly vil bli arrangert fra 8. september til 8. november 2022, med kunstneren Saâdane Afif som convener.


Kontoret i Halfdan Kjerulfs gate 4, 5017 Bergen, er åpent mandag til fredag, kl. 11 – 17.


Ingrid Haug Erstad
Direktør
ingrid@bergenassembly.no

Kirsten Wandschneider
Prosjektleder
kirsten@bergenassembly.no

Christa Mako Teigen
Kommunikasjon- & internasjonal presseleder
christa@bergenassembly.no

Dipha Thiruchelvam
Eventer- & norsk presseleder
dipha@bergenassembly.no

Christine V. Olsen
Administrativ koordinator  christine@bergenassembly.no

Tor Steffen Espedal
Prosjektkoordinator
tor@bergenassembly.no

Vilde Salhus Røed
Prosjektkoordinator
vilde@bergenassembly.no

Sasha Azanova
Prosjektkoordinator
sasha@bergenassembly.no

Louisa Elderton
Sjefsredaktør, Side Magazine / Kommunikasjonskoordinator,
Bergen Assembly
louisa@bergenassembly.no

Alix Chambaud
Redaksjonskoordinator,
Side Magazine
sidemagazine@bergenassembly.no

Eirini Fountedaki
Researchassistent
eirini@bergenassembly.no

Tord Øyen
Produksjons- & arkitektkoordinator
tord@bergenassembly.no

Fergus Tibbs
Produksjons- & teknisk koordinator
fergus@bergenassembly.no

Daniela Ramos Arias
Formidlings- og samarbeidsprodusent
daniela@bergenassembly.no

Torleif Bay
Formidlings- og samarbeidsprodusent
torleif@bergenassembly.no

Ruby Eleftheriotis
Formidling- og samarbeidsassistent
formidling@bergenassembly.no

Embla Sunde Myrva
Assistent for sosiale medier og digitalt innhold
embla@bergenassembly.no








PERSONVERN

Styre:


Stein Olaf Onarheim (Styreleder)
Henriette Gallus
Pedro Gómez- Egaña
Hanne Mugaas
Sveinung Unneland

Kunstnerisk råd:


Ina Blom
Solveig Øvstebø
Ranjit Hoskote
Michael Marder
Maria Hlavajova
Anselm Franke
Anaïs Tondeur