Om
Bergen Assembly

Bergen Assembly er en periodisk modell for kunstnerisk produksjon og forskning som leder fram til offentlige arrangementer som finner sted hvert tredje år i Bergen. For den tredje utgaven av Bergen Assembly i 2019 er Hans D. Christ og Iris Dressler valgt som «convenere».

Convenerens rolle kan minne om kuratorens rolle, men den gir i tillegg mulighet til å dele kuratorisk ansvar med andre. Christ og Dressler har invitert ti kunstnere, kuratorer, aktivister og teoretikere fra ulike felt til å utvikle innholdet og formatene for den kommende utgaven sammen med dem i en kollektiv prosess. Murat Deha Boduroğlu, Banu Cennetoğlu, María García, Hiwa K, Katia Krupennikova, Viktor Neumann, Paul B. Preciado, Pedro G. Romero, Simon Sheikh og Emma Wolukau-Wanambwa utgjør sammen med Hans D. Christ og Iris Dressler kjernegruppen for Bergen Assembly 2019. Kjernegruppen samarbeider tett med lokale aktører.

Bergen Assembly er en fleksibel modell hvis hovedoppgave det er å utfordre tidspresset både kunstproduksjon så vel som publikumsopplevelse lider under i dag. Denne tilnærmingen er en reaksjon på en overmettet informasjonskultur der oppmerksomheten vår stadig komprimeres og i økende grad er blitt kommersialisert. For å svare på disse utfordringene endrer Bergen Assembly karakter for hver utgave. 

Bergen Assembly ble etablert etter Bergen Biennial Conference i 2009. Konferansen var en reaksjon på Bergen kommunes forslag om å etablere en internasjonal biennale for samtidskunst i byen, der spørsmålet «To biennial or not to biennial?» ble diskutert med internasjonale kuratorer, kunstnere og akademikere. Dette resulterte i The Biennial Reader (Hatje Cantz/Bergen Kunsthall, 2010), som til dags dato er den mest omfattende publikasjonen om biennalers og periodiske utstillinger og arrangementers historie, kultur og gjennomføring i et globalt perspektiv. 

Den første utgaven av Bergen Assembly hadde tittelen Monday Begins on Saturday,med Ekaterina Degot and David Riff som convenere, og manifesterte seg som utstillinger på en rekke visningssteder i Bergen og en publikasjon i 2013. Forrige utgave av triennalen, i 2016, hadde Tarek Atoui, kollektivet freethought og PRAXES som kunstneriske ledere.

Tidligere utgaver

Kontakt

BERGENSTRIENNALEN AS
POSTBOKS 875 SENTRUM
5807 BERGEN, NORWAY
+47 468 43 341
POST@BERGENASSEMBLY.NO

INGRID HAUG ERSTAD
KONSTITUERT DIREKTØR
+47 468 43 341
DIRECTOR@BERGENASSEMBLY.NO

ANNE SZEFER KARLSEN
SENIORRÅDGIVER
+47 971 18 482
ANNE@BERGENASSEMBLY.NO

TOR STEFFEN ESPEDAL
PROSJEKTKOORDINATOR
+47 404 97 031
TOR@BERGENASSEMBLY.NO

SUNNIVA VIK
ADMINISTRASJONSKOORDINATOR
+47 922 48 105
SUNNIVA@BERGENASSEMBLY.NO

ANNA NEERLAND HAUKELAND
FRIVILLIGKOORDINATOR
ANNA@BERGENASSEMBLY.NO

INGRID ENGESÆTER RØEN
ARRANGEMENTSKOORDINATOR
INGRIDROEN@BERGENASSEMBLY.NO

HENRIETTE SÖLTER
KOMMUNIKASJONSLEDER
HENRIETTE@BERGENASSEMBLY.NO

EMILIO SANHUEZA
KOMMUNIKASJONSKOORDINATOR
EMILIO@BERGENASSEMBLY.NO

CHRISTA MAKO TEIGEN
INSTAGRAM

DANIELA RAMOS ARIAS
FORMIDLINGSLEDER
DANIELA@BERGENASSEMBLY.NO

STACY BRAFIELD
FORMIDLING
STACY@BERGENASSEMBLY.NO

FORMIDLING I SAMARBEID MED PEDAGOGÍAS INVISIBLES

ELENI MICHAELIDI
REDAKTØR
ELENI@BERGENASSEMBLY.NO

KIRSTEN WANDSCHNEIDER
PRODUKSJONSLEDER
KIRSTEN@BERGENASSEMBLY.NO

SARA KOLLSTRØM HEILEVANG
PRODUKSJONSKOORDINATOR
SARA@BERGENASSEMBLY.NO

KRISTEN KEEGAN
TEKNISK KOORDINATOR
KRISTEN@BERGENASSEMBLY.NO

TOLGA BALCI
TEKNISK KOORDINATOR FOR LYD OG LYS
TOLGA@BERGENASSEMBLY.NO

STYRE
STEIN-OLAF ONARHEIM
BODIL FRIELE
HENRIETTE GALLUS
ARNE RYGG
MARIT WARNCKE

KUNSTNERISK STYRE
UTE META BAUER
INA BLOM
MARIA HLAVAJOVA
RANJIT HOSKOTE
SOLVEIG ØVSTEBØ

DESIGN
HORT ANNE BÜTTNER OG TIM SCHMITT

NETTSTED
LEON REINDL

Takk til alle våre frivillige

Alina Anderson, Alexandra Vargas, Aina Andreassen, Birgitte Norsen, Cecilie Lind Hånes, Christa Mako, Ege Sobel, Éleonore Griveau, Embla Sunde Myrva, Emilie Wright, Enara Barnés, Eve Hereda, Fergus Tibbs, Fernanda Chieco, Freya Coursey, Geyanyu Zhang, Helene Myksvoll, Ida Petersen, Ingrid Skåland Eriksen, Inish Næss, Jennifer D’Amore, Kaeto Sweeney, Kayan Lee, Kristina Kozlova, Lill Maria R. Hansen, Linda Marie Vestgaard, Magnus Håland Sunde, Mahsa Khabiri, Maria Vallevik Borg, Maria Irgens Blakstad, Maria Helena Nerhus, Monica Vikjord, Nayara Leite, Neann Mathai, Oda Bremnes, Oscar Mortensen, Patricia Navarro, Pål Misje, Roos Wever, Roxana Ursu, Sandra Blichert, Tone Anderson, Unn Devik, Viktorija Prunskute, Wiktoria Gazda, Zeregaber Bereketab, og Ådne Dyrnesli.

Takk til

Henrik von Aachen, Tine Adler, Afrikanere i Vestlandet (AIV), Afrikanere i Norge, Ane Aggire, Silke Albrecht, Marcos Amano, Stina Ihle Amankwah, Stephen Amico, Marcos Andana, Alina Anderson, Stig Anderson, Tone Anderson, Susanna Antonsson, Josefa Aragonés Sancho, Stein-Inge Århus, Arise, Rikke Arnesen, Knut Ove Arntzen, Siri Aronsen, Sindre Bangstad, Malin Barth, Pepe Benchoch Serrano, Synnøve Kristine Nepstad Bendixsen, Albert Benlloch Enguita, Zeregaber Bereketab, Mario Berenguer, Nieves Berenguer, Bergen Internasjonale, Randi Grov Berger, Per Helge Berrefjord, Bjørn Enge Bertelsen, Raisa “Raya” Bielenberg, Tore-Jarl Bielenberg, Annine Birkeland, Tonje Bøe Birkeland, Kyrre Bjørkås, Kristian Bjørkelo, Ingrid Bjørnseth, Sandra Blichert, Vegard Bolstad, Irene Böttner, Oda Bremnes, Tsion Bruk, Eva Bull, David Bufano, Liv Bugge, Eva Cabida, Isabel Carballo Municio, Maud Eurydice Ceuterick, Frank Christensen, Jonas Gade Christensen, Julien Jr. Ciakudia, Yacoubi Cissé, Freya Coursey, Line Daatland, Ekaterina Degot, Susanne Demou Øvergaard, Unn Devik, Veronica Diesen, Kari Anne Drangsland, Anne Marthe Dyvi, Simba Dzowa, Synnøve Eide, Elevar frå Kunst, Design og Arkitektur v/ Årstad VGS, Nuria Enguita Mayo, Santiago Eraso, Anlaug Ersland, Anna Espedal Vogt, Charlotte Espeland, Oier Etxeberria Bereziartua, Ann Falahat, Fargespill, Betzabe Favela-Wettengel, Alexander Sviland Fjeldstad, Lise Lotte Flesland, FN-Sambandet Vest, Lars-Andreas Forthun, Sarah Frederikka, Fritt Og Vilt, Bodil Furu, Henriette Gallus, Felipe Garcia, Katya García-Antón, Mathijs van Geest, Alva Gehrmann, Gabriel Gómez, Isaias Griñolo, Eleanor Griveau, Andrea Grønningsæter, Erlend Grønvold, Jan Grue, Kari Hagatun, Bjørg Irene Hagen, Monica Håkansson, Hallvardstuen, Yohei Hamada, An-Magritt Hanssen, Uli Hanßum, Åsmund Hårklau, Tone Hellesund, Arnulf Henriksen, Maria Hessen Jacobsen, Rangoato Hlasane, Annie Anawana Haloba Hobøl, Max Pietro Hoffmann, Lin Marie Holvik, Anne Horn, Gabriele Horn, Margareth Hosøy, Martin Hunt, Audrey Hurd, Jakob M. Huus, Ariadne Ibarren, Frans Jacobi, Tormod Jakobsen, Kari Jegerstedt, Linda Johannessen, Siv Johansen, Camara Joof, Runar Jordåen/ Skeivt arkiv, Hope Nora Kabakama Kasiina, Sheila Feruzi Kassim, Babu Katembo, Mahsa Khabiri, Irene Kinunda, Friederike Klapp, Kari Klæboe Årrestad, Jussi Koitela, Vibeke Koehler, Peter Kollstrøm Heilevang, Erik Krohn-Hansen, Kirsty Kross, Kultursenter Bergen, Joy Kvamme, Synnøve Kvamme, Mariann Kvarme, Brandon La Belle, Jan Daae Lampe, Carmen Lanceta Aragonés, Nora Landkammer, Darcy Lange, Hege Mari Lassemo Støfring, Nayara Leite, Sigrid Lien, Sissel Lillebostad, Frøydis Linden, Paul Lossius, Vera Lunde, Bjørn-Henrik Lybeck, Truls Lygren, Christa Mako, Johnny Mardal, Rita Marhaug, Erik Markestad, Genni Meikleham, Samuel Mestre, Hege Elna Mikkelsen, Hannah Mjølsnes, Barbara Mocko, Ingrid Moe, Møhlenpris Idrettslag, Felix Molada Mora, Syphilia Morgenstierne, Clifford Moustache, Vincent Mrimba, Anders Næss, Abdi Najib, Agnes Nedregård, Maren Sten Neset, Hilde Wallem Nielssen, Helge Leon Nilsen, Mari Norbakk, Kaja Nordby, Nordic Black Theatre, Arild Norevik Vie, Birgitte Norsen, Deise Nunes, Ny-Krohnborg Skole, Beathe Øgard, Arne Øi, Mariana Ovalle, Papillon, Bjørg Guro L. Pedersen, Gustav Jørgen Pedersen, Tomás de Perrate, Ester Pegüeroles Castellet, Christine Peters, Olé-Andre Pettersen, Christoph Platz, Alwynne Pritchard, Leon Reindl, Eva Reyes de Uña, David Riff, Marianne Ringkjøb, Knut Mikkjel Rio, Nuria Rodríguez, Ane Rodríguez Armendariz, Laszlo Ronzino, Leila Rossow, Eva Rowson, Anders Rubing, Katrine Rugeldal, Veronica Rühl, Rossette Ruvimbo Chidindi, Daisuke Saito, Gitte Sætre, Karin Schneider, Sebastian Schwalbach, Steinar Sekkingstad, Arash Shahali, Nathalie Boseul Shin, Anne Skaansar, Ingrid Skæland Eriksen, Ørjan Skaga, Jonas Skarmark, Petter Snare, Maria Snijders, Drew Snyder, Carmeliza Soares Da Costa Rosario, Trym Søvdsnes, Anne Marte Spydslaug, Kristian Standa, Ståle Stenslie, Ann-Kristin Stølan, Alexander Stöckle, Hans Frode Storaas, Natalie Storelli, Studentenes Og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond (SAIH), Magnus Håland Sunde, Sigvald Sveinbjørnsson and the team at Bergensavisen, Kaeto Sweeney, Ivan Syrov, Cathrine Talleraas, Numi Thorvarsson, Haakon Thuestad, Barbara Thumm, Fergus Tibbs, Ariana Tiziani, Einride Torvik and the technical team of Bergen Kunsthall, Tractora Koop. E, Victoria Trunova, Hector Ulloa, Maria Ulvesæter, Juan Mario Vázquez, Mercedes Vicente, Peter Voss-Knude, Espen Waehle, Rita Wagner, Linda Marie Westgaard, Christian Wick, Axel Wieder, Stanley Wolukau-Wanambwa, Emilie Wright og Nuray Yildirim Gullestad.